Skip to main content

Wywiad z Sandra Álvaro, Pump Attendant w OnTurtle w La Jonquera

 

Wśród kierowców ciężarówek tylko 22% stanowią kobiety, ale jest ich coraz więcej. Potwierdza to Sandra Álvaro, nasza Pump Attendant w La Jonquera, w naszej serii wywiadów #WomeninTransport. Jej zadaniem jest zapewnienie klientom obsługi i uwagi, jakiej oczekują na naszej stacji paliw, znajdującej się w jednym z najbardziej ruchliwych obszarów transgranicznych na mapie Europy pod względem przepływu towarów. „Musimy przełamywać stereotypy” – mówi Sandra, która potwierdza również, że nigdy nie miała żadnych problemów w pracy tylko dlatego, że jest kobietą. Mimo to należy uwidocznić i znormalizować pracę kobiet w tej branży.

 

  • Jak i kiedy rozpoczęła się twoja przygoda w świecie transportu? Osiem lat temu zmieniła się ścieżka zawodowa. Pracę w OnTurtle rozpoczęłam w 2014 r. i tak, to było moje pierwsze doświadczenie w branży. Obecnie pracuję jako obsługa klienta w sklepie i na placu, a także wykonuję inne zadania administracyjne na stacji w La Jonquera.
  • Czy w miejscu spotkań przewoźników, jakim jest ta strefa serwisowa w La Jonquera, obecność kobiety na stacji jest zaskakująca? Prawdopodobnie istnieją różnice w innych specjalizacjach w transporcie drogowym, ale w mojej nigdy nie czułam się mniej doceniana z powodu bycia kobietą. Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy przewoźnicy przewijający się przez stację są przyjaźni i dobrze nastawieni, musimy zacząć przełamywać stereotypy.
  • Według najnowszych danych szacuje się, że tylko 22% zawodowych kierowców ciężarówek to kobiety. Czy zauważyłaś, że jest ich coraz więcej? Tak, w tym sensie myślę, że nastąpiła zmiana i jest coraz więcej kobiet u przewoźników. To dobra wiadomość, że zaczynają one być bardziej widoczne w branży, która tradycyjnie była bardzo zdominowana przez mężczyzn. W tym przypadku jest to praca neutralna pod względem płci.
  • Czy uważasz, że ten świat jest tak samo przygotowany dla kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o usługi dla przewoźników? Na niektórych stacjach znajdują się toalety i prysznice przeznaczone raczej dla mężczyzn, i w tym sensie wydaje się, że sektor kobiecy domaga się zwrócenia większej uwagi na te szczegóły.
  • Czy uważasz, że od czasu, gdy zaczynałaś, do dziś, rozwinęliśmy się pod tym względem? Oczywiście poczyniliśmy postępy. W transporcie pewne aspekty ulegały dużym zmianom, jest to branża, która stale się zmienia. Z mojego punktu widzenia i biorąc pod uwagę perspektywę płci, to prawda, że kobiety zyskują na znaczeniu. Moje doświadczenie w OnTurtle jest takie, że zawsze była to firma, która bardzo angażowała się w kwestie równości i parytetu, więc rola kobiet zawsze była równie ważna we wszystkich obszarach firmy, dlatego nigdy nie spotkałam się z żadną nierównością czy dyskryminacją, która by mnie dotknęła.