Skip to main content

BioLNG (skroplony biogaz) to odnawialne źródło energii, które zyskuje na popularności w Europie. Jest to doskonała alternatywa dla profesjonalnego transportu łącząca w sobie niską emisję spalin, wysoką wydajność, niższe koszty środowiskowe i kompatybilność z istniejącą infrastrukturą. Ponadto bioLNG promuje model gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez ponowne wykorzystanie odpadów. Wszystko to sprawia, że to doskonały wybór spełniający wyzwania środowiskowe i operacyjne firmy transportowej.

BioLNG to teraz częścią naszego zobowiązania do przewodzenia zmianom w kierunku bardziej zrównoważonego transportu. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć.

Czym jest bioLNG?

BioLNG jest odnawialnym źródłem energii, które powstaje z odpadów organicznych w procesie fermentacji beztlenowej. Jest to proces biologiczny, w którym mikroorganizmy rozkładają materię organiczną przy braku tlenu, wytwarzając jako główne produkty uboczne biogaz (mieszaninę metanu i dwutlenku węgla) oraz stały lub płynny materiał zwany produktem pofermentacyjnym, który może być stosowany jako nawóz. Proces ten sprawia, że staje się paliwem o neutralnej a nawet ujemnej emisji dwutlenku węgla, ponieważ wychwytuje metan, który w przeciwnym razie zostałby uwolniony do atmosfery. Można zatem powiedzieć, że bioLNG powstaje w wyniku beztlenowego rozkładu materii organicznej, takiej jak odpady rolnicze, obornik, ścieki lub stałe odpady komunalne.

Wśród głównych zalet paliwa bioLNG wspomnieć należy znacznie zmniejszenie emisji CO₂ w porównaniu z paliwami kopalnymi. Jest to również zrównoważona alternatywa dająca wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnym gazem ziemnym, jak wyjaśnimy poniżej. Dzięki temu jest doskonałym źródłem energii dla branż takich jak transport ciężki czy przemysł i przyczynia się do walki ze zmianami klimatu.

Kluczowe różnice między LNG a bioLNG

LNG (skroplony gaz ziemny) i bioLNG (skroplony biogaz ziemny) to podobne paliwa – oba znajdują się w stanie ciekłym w niskiej temperaturze. Różnią się one jednak pod czterema kluczowymi elementami – pochodzeniem, wpływem na środowisko, dostępnością i kosztami.

  1. Pochodzenie: LNG jest wydobywany ze złóż gazu ziemnego, które mogą znajdować się pod ziemią lub na dnie morskim, w związku z czym jest to paliwo kopalne. Z kolei bioLNG jest wytwarzany z odpadów organicznych, a zatem jest paliwem ze źródeł odnawialnych.
  2. Wpływ na środowisko: Prawdą jest, że LNG jest mniej zanieczyszczający niż ropa naftowa, ale nadal emituje CO2, a jego wydobycie ma znaczący wpływ na środowisko. BioLNG jest jednak neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ CO₂ emitowany podczas spalania został już wychwycony przez rośliny lub organizmy, które dały początek biogazowi.

Z drugiej strony możemy powiedzieć, że LNG ma ograniczoną dostępność, ponieważ jest zasobem skończonym, podczas gdy bioLNG jest odnawialny i zrównoważony, a jego produkcja może być zintegrowana z gospodarką o obiegu zamkniętym poprzez ponowne wykorzystanie odpadów i minimalizację marnotrawstwa.

  1. Dostępność i koszty: Należy tu powiedzieć, że bioLNG jest paliwem o rosnącej podaży, ale nadal jest droższy. W wielu krajach zachęca się jednak do jego produkcji i wykorzystania poprzez dotacje, kredyty węglowe i politykę transformacji energetycznej. Z drugiej strony, LNG charakteryzuje się wyższą dostępnością i niższymi kosztami.

Jakie korzyści bioLNG daje firmom transportowym?

Oprócz tego, że spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju, pomagając w przejściu na czystszy transport, to bioLNG oferuje wiele korzyści profesjonalnej firmie transportowej. Oto kilka z nich:

  • Redukcja emisji gazów cieplarnianych i zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.
  • Długoterminowe oszczędności ekonomiczne dzięki poprawie efektywności paliwowej i zachętom podatkowym oferowanym w wielu krajach.
  • Zwiększony zasięg i wydajność w pojazdach długodystansowych, a także niższe koszty konserwacji. Należy również dodać, że pojazdy napędzane LNG mogą korzystać z bioLNG bez przeróbek, ponieważ oba paliwa są bardzo podobne pod względem chemicznym.
  • Wkład w realizację zrównoważonego rozwoju, który jest zgodny z Celami Zrównoważonego Rozwoju (SDG) określonymi przez ONZ, w szczególności tymi związanymi z działaniami na rzecz klimatu i gospodarką o obiegu zamkniętym.

OnTurtle stawia na zrównoważony rozwój – tankowanie bioLNG w Niemczech

W OnTurtle pracujemy nad wprowadzeniem zmian w kierunku bardziej zrównoważonego transportu. W tym celu, oprócz oleju napędowego, oferujemy naszym klientom czystsze alternatywne sieci dostaw paliwa. „W 2019 roku po raz pierwszy postawiliśmy na LNG i obecnie mamy 154 stacje strategicznie zlokalizowane w Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii, Włoszech i Niemczech”, wyjaśnia Marta Fàbregas, CEO w OnTurtle. „A w 2024 roku potroiliśmy naszą sieć dostaw HVO, przekraczając liczbę siedemdziesięciu stacji w sześciu krajach (Holandia, Austria, Niemcy, Hiszpania, Włochy i Belgia)”. Teraz dajemy krok naprzód dzięki pierwszej sieci tankowania paliwa bioLNG w Niemczech.

„Nasza pierwsza sieć tankowania bioLNG znajduje się w Niemczech, powstała we współpracy z Knauber, wiodącym dostawcą zrównoważonych rozwiązań energetycznych”, mówi Fàbregas. Stacja została zaprojektowana w ten sposób, aby mogła oferować profesjonalnym flotom transportowym niedrogą i wydajną alternatywę w celu zmniejszenia wpływu na środowisko. „W trakcie transformacji w kierunku dekarbonizacji branży, naszym obowiązkiem jest ułatwienie tej zmiany dzięki coraz bardziej wydajnym alternatywom”, podsumowuje. Oczywiste jest, że nasza sieć bioLNG dopiero ruszyła.