Jakiewyzwania stoją przed branżą transportową? Branża transportowa podlegająca szybkim zmianom stoi w obliczu przyszłych i stale pojawiających się wyzwań. W tym sensie dostosowanie się do zmian jest kluczem dla jej przetrwania, a przez to i dużej części europejskich gospodarek, które zależą od jej sprawnego działania.
Jakie są główne wyzwania dla transportu towarów?
Zwrot ku bardziej zrównoważonej mobilności towarów, niestabilność kosztów z powodów geopolitycznych czy niedobór kierowców. Jakim wyzwaniom musi sprostać branża transportu towarów? W tym poście przyjrzymy się niektórym wyzwaniom, które już teraz wpływają na branżę i nie zmieni się to w nadchodzących latach.
Wyzwania związane z transportem towarów w 2024 r.
Rok 2024 rozpoczął się od zwrócenia uwagi na kilka znanych już w profesjonalnym transporcie towarów wyzwań: nowe konflikty geopolityczne, które już teraz zakłócają światowy handel, oraz inne lokalne, oczekujące na protokół działania pozwalający uniknąć incydentów z przeszłości, takich jak protesty w sektorze rolnym we Francji; wzrost stawek opłat drogowych w kilku krajach europejskich, koszt związany z przejściem na ekologiczną mobilność; rozwiązania zapewniające większą wydajność w projektowaniu tras, wraz z pojawieniem się zestawów Duo trailer w 2024 roku. W dalszej części przyjrzymy się niektórym wyzwaniom, które będą miały wpływ na transport towarów w najbliższych miesiącach.
Konflikty geopolityczne – globalne wyzwanie dla transportu towarów
Jednym z głównych wyzwań dla transportu towarów w 2024 r. będzie nadal niepewność co do kosztów, zwłaszcza tych wynikających z konfliktów geopolitycznych. Z jednej strony, od 1 stycznia przewoźnicy nie mogą już korzystać z dotowanego paliwa. Rząd nie przedłużył pomocy w wysokości 5 centów za litr oleju napędowego, która wcześniej wynosiła 20 centów za litr, ponieważ uważa, że sytuacja gospodarcza spowodowana wojną w Ukrainie unormowała się.
Z drugiej strony, tak jak w 2023 r. wojna w Ukrainie i konflikt na Bliskim Wschodzie wpłynęły na ceny energii, a tym samym na mobilność towarów, tak w 2024 r. uwagę skupiamy teraz na Morzu Czerwonym. Konflikt izraelsko-palestyński stworzył nowe zagrożenie dla światowego handlu w Kanale Sueskim, kluczowej arterii dla globalnego transportu – ataki na statki przez uzbrojone grupy, takie jak jemeńscy rebelianci Huthi.
Od początku ataków w listopadzie, główne linie żeglugowe zostały zmuszone zostały do przekierowania swoich szlaków żeglugowych przez RPA, co jest jednym z największych zakłóceń w globalnym handlu po pandemii. Nowe trasy znacznie wydłużają szlaki między Azją a Europą, a co za tym idzie, zwiększają również koszty. Wzrost ten miał już wpływ na ceny.
Ataki na hiszpańskie ciężarówki we Francji również znajdują się w centrum uwagi.
Oprócz konfliktów globalnych istnieją też konflikty lokalne – kolejne wyzwanie dla transportu towarów o długotrwałym charakterze. Przykładowo w 2023 r. doszło do serii ataków na hiszpańskie ciężarówki na granicy między francuskimi miastami Le Boulou i El Pertús, po proteście francuskich plantatorów winorośli, który zmusił do zamknięcia AP-7 między Figueres a Francją. Kolejne ryzyko zablokowania poboru opłat w Le Boulou zostało zgłoszone w styczniu tego roku z powodu protestów rolników, co prawdopodobnie będzie nadal przyczyną kłopotów w nadchodzących miesiącach.
Wspomniane akty wandalizmu spowodowały znaczne szkody, a Komisja Europejska po raz kolejny wezwała do podjęcia niezbędnych środków, aby zapobiec ich ponownemu wystąpieniu. CETM prosi firmy transportowe i zawodowych kierowców zaangażowanych w transport międzynarodowy o przygotowanie alternatywnych tras, aby uniknąć utrudnień podczas demonstracji.
Koszt zrównoważonego rozwoju – zmiany stawek opłat drogowych w Europie
Zwrot ku bardziej przyjaznej dla środowiska mobilności transportu towarów będzie kolejnym z wyzwań stojących przed branżą w tym roku. W wyścigu o zdefiniowanie energii przyszłości, do którego dołączamy, oferując bardziej zrównoważone alternatywy, takie jak LNG lub HVO, rolę ogrywają również inne rozwiązania mające na celu zachęcanie zmian. Obejmują one opłaty drogowe.
Jak wyjaśniliśmy w poście na temat zmian w niemieckich opłatach drogowych w 2023 r., od 1 grudniaweszła w życie podwyżka niemieckich stawek opłat drogowych(LKW-MAUT), co znacząco wpływa na kierowców poruszających się po tym kraju. W 2024 r. Austria wdraża innowacje w tym zakresie – od 1 stycznia wprowadzono znaczącą zmianę w stawkach opłat drogowych, które obecnie uwzględniają takie czynniki, jak przebyta odległość, konfiguracja osi, klasa emisji Euro i wydajność CO2.
Zmiana ta obejmuje samochody ciężarowe, autobusy i kampery, czyli pojazdy o maksymalnej dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony poruszające się po autostradach i drogach dwujezdniowych. Tutaj można znaleźć tabelę stawek opłat drogowych 2024 w Austrii opracowaną przez FROET.
Niedobór kierowców i redukcja emisji – pojawienie się zestawów Duo Trailer
Dyrekcja Generalna Ruchu Drogowego zalegalizowała ruch zestawów Duo trailer na hiszpańskich drogach w dwóch celach: aby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń i złagodzić poważny niedobór kierowców. Te nowe duże ciężarówki składają się z dwóch przyczep, mogą mieć maksymalną długość 32 metrów i przewozić do 72 ton ładunku. Przepisy stanowią, że muszą poruszać się po autostradach, drogach dwujezdniowych lub drogach wielopasmowych z oddzielnymi jezdniami dla każdego kierunku ruchu.
Wydaje się, że jest to rozwiązanie, które może pomóc w kolejnym wyzwaniu dla transportu towarów w Europie, ale będzie wymagało jednolitych przepisów w całej UE, by zestawy takie mogły poruszać się po pozostałej części kontynentu. Kolejne wyzwanie, któremu będziemy się bacznie przyglądać.
Często zadawane pytania dotyczące wyzwań związanych z transportem towarów
Jak zmiany w przepisach i regulacjach wpływają na transport towarów?
Zmiany w przepisach mogą wpływać na takie elementy jak koszty, czas jazdy, emisje i wymogi bezpieczeństwa, zmuszając branżę do ciągłego dostosowywania się.
Na przykład obowiązkowa wymiana tachografów na inteligentną wersję dla pojazdów ciężarowych będzie kontynuowana w przyszłym roku. Nowe inteligentne tachografy dla pojazdów ciężarowych rejestrują miejsce rozpoczęcia dziennej pracy, przekraczanie granic, załadunek i rozładunek, śledzenie skumulowanej jazdy co trzy godziny oraz miejsce zakończenia dziennego okresu pracy. Jest to zmiana, co do której już pojawiają się wątpliwości i która przyprawia o ból głowy na przykład firmy i przewoźników, którzy kupili nowe ciężarówki i autobusy w ubiegłym roku, tj. w 2023, i nie byli w stanie wyposażyć ich w takie urządzenie kontrolne z powodu braku zapasów.
Uważność na zmiany jest niezbędna, bo pozwala przygotować się na nowe wyzwania i reagować na zmieniającą się branżę.
Jaką rolę odgrywa technologia w usprawnianiu transportu towarów?
Podobnie jak opisywaliśmy nowe tachografy, tak moglibyśmy porozmawiać o tym, jak cyfryzacja zmienia sektor profesjonalnego transportu. Technologia odgrywa kluczową rolę w optymalizacji tras, śledzeniu w czasie rzeczywistym, zarządzaniu logistyką i poprawie widoczności w łańcuchu dostaw.
Wdrożenie nowych platform do rezerwacji bezpiecznych parkingów, promowanie płatności cyfrowych lub nowe narzędzia do większej kontroli tankowania są dziś wartością dodaną, która pomaga zoptymalizować transport towarów.
W jaki sposób traktowane są wyzwania środowiskowe w transporcie towarów?
Bardziej zrównoważone rozwiązania, w szczególności pojawienie się odnawialnych źródeł energii, takich jak HVO lub LNG, a także inne przyjazne dla środowiska praktyki logistyczne są wdrażane w celu sprostania wyzwaniom środowiskowym.