Kategorie

Archiwa

Zgromadzenie Ogólne ASTIC 2022: strategiczne wydarzenie dla transportu

Zgromadzenie Ogólne ASTIC 2022: strategiczne wydarzenie dla transportu

Przewiduje się, że w 2022 r. drogowy transport towarowy wzrośnie o 20%, a jego obroty będą szacowane na 45 mld euro. To jeden z wniosków wyciągniętych wiosną ubiegłego roku podczas XLV Zgromadzenia Ogólnego Astic (Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Drogowego), w którym uczestniczyła również firma OnTurtle. Wydarzenie to potwierdza swoją pozycję profesjonalnego spotkania mającego na celu analizę i zaoferowanie nowych perspektyw w świecie profesjonalnego transportu.

Teraźniejszość i przyszłość transportu profesjonalnego

XLV Zgromadzenie Ogólne ASTIC 2022, które odbyło się 26 i 27 maja w Santander, to ważne spotkanie biznesowe, którego celem była analiza wyzwań branży w celu napędzenia transportu drogowego wszelkimi sposobami. OnTurtle, jako partner referencyjny w zakresie mobilności towarów w Europie, była aktywnym współpracownikiem tej specjalnej edycji, która odzyskała swoją formułę face-to-face po wcześniejszym zawieszeniu z powodu pandemii.

W konferencji wzięły udział osobistości z branży, takie jak Marcos Basante, prezes Stowarzyszenia, Inés Cardenal, dyrektor ds. komunikacji i spraw prawnych AOP oraz Francisco Martín, prezes Portu Santander. Spotkanie otworzył Miguel Ángel Revilla, prezydent Kantabrii, który pogratulował branży „zachowania podczas pandemii, pracy i wysiłku, jaki włożyła w tym trudnym okresie”. Ponownie podkreślił znaczenie „ułatwiań dla mobilności i transportu intermodalnego” oraz zwrócił uwagę na „okres zaniepokojenia stanem transportu i brakiem siły roboczej”.

Jaime Moreno, dyrektor generalny ds. transportu lądowego w Ministerstwie Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej, zakończył wydarzenie.

Teraźniejszość i przyszłość transportu profesjonalnego

Podczas XLV Zgromadzenia Ogólnego Astic zwrócono również uwagę na interesujące dane dotyczące branży transportowej, która jest obecnie w trakcie zmiany cyklu. Z jednej strony uczestnicy podkreślili znaczenie nowych ram regulacyjnych, będących następstwem historycznego porozumienia, które porządkuje i odpowiada na niektóre z najbardziej kontrowersyjnych postulatów dotyczących poprawy warunków transportu. Jest to branża strategiczna dla działalności gospodarczej kraju, ponieważ Hiszpania jest czwartym krajem w Unii Europejskiej pod względem liczby połączeń drogowych, którymi przewożone jest aż 95% towarów w kraju. Szacuje się, że 75% hiszpańskiego eksportu jest również transportowane tym kanałem.

Z drugiej strony skupiono się również na transformacji technologicznej i energetycznej, czyli dążeniu do bardziej ekologicznej i wydajnej przyszłości. Rzeczywiście, cyfryzacja pozostaje jednym z obecnych i przyszłych wyzwań dla transportu, zwłaszcza w odniesieniu do analizy danych i sztucznej inteligencji.

Inne wyzwania na przyszłość, które zostały przedstawione, to m.in. dalsze dążenie do intermodalności, reagowanie na niepowstrzymany wzrost handlu elektronicznego, który w samej Hiszpanii w 2021 roku wzrósł o 21%, oraz ciągłe napięcia w globalnym łańcuchu dostaw.